logo Profigips

Czy listwa startowa jest potrzebna?

Zastanawiasz się dlaczego stosuje się profile cokołowe? To element, który nie zawsze jest doceniany przy planowaniu dociepleń budynków. Jednak korzyści, jakie płyną z jego zastosowania zdecydowanie przemawiają za tym, by zainwestować w jego zakup i pamiętać o jego zamontowaniu. Wykonanie ocieplenia domu będzie wtedy trwałe i solidne oraz zyska estetyczny wygląd. Najważniejsze jednak, że listwy startowe zapewnią wiele atutów, które będą mieć pozytywny wpływ na wytrzymałość i odporność dolnej warstwy dociepleniowej. Jakie są zalety profili cokołowych? Czym jest listwa startowa i czy warto ją zastosować? Na te pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Co to jest listwa startowa?

Listwy startowe (inaczej: profile cokołowe) to elementy z aluminium lub PCV, które służą jako dolna baza pod pierwszą warstwę płyt styropianowych lub wełny mineralnej na warstwie zewnętrznej budynku. Występują w długościach 2m i 2,5m. Specjalne wyprofilowanie listwy pozwala osadzić ją na wypoziomowanym, oczyszczonym i suchym podłożu (najczęściej jest to ściana fundamentowa) i bezpośrednio na niej umieszczać płyty styropianowe.  

Po co nam listwa startowa?

Profile cokołowe, ułatwiają i przyspieszają prowadzenie prac budowlanych. Mają też wiele zalet dla jakości wykonania docieplenia i późniejszej eksploatacji oraz trwałości budynku. Dlaczego warto zastosować listwę startową?

  • Chroni przed wilgocią – specjalnie wyprofilowany okapnik zapobiega podciekaniu wody opadowej, dzięki czemu nie zbiera się ona w trudno dostępnych miejscach i nie powoduje wilgotnienia.
  • Zabezpiecza dolną warstwę ocieplenia – warstwa ta jest narażona na niszczenie, dlatego listwa wykonana z trwałego materiału (blacha aluminiowa lub PCV) zapewnia barierę, która chroni przed dostępem np. gryzoni, czy owadów.
  • Ułatwia wyprowadzenie pierwszej warstwy dociepleniowej – stanowi ona pewną bazę, na której montowane są pierwsze płyty styropianowe lub wełna mineralna. Dobrze wypoziomowana listwa ułatwia równanie i wyeliminowanie szczelin z poszczególnych elementów systemu dociepleniowego.
  • Uniemożliwia wnikanie zimnego powietrza pod płyty – listwa cokołowa jest barierą również dla chłodnego powietrza, które bez niej łatwiej przedziera się dołem pod warstwę termoizolacyjną. Unikamy w ten sposób kondensacji pary w tym miejscu oraz minimalizujemy straty ciepła w budynku.

Jak dobrze wybrać profil cokołowy?

Aby listwa startowa spełniała wszystkie wymienione funkcje musi być odpowiednio dobrana do naszego budynku i do rodzaju ocieplenia. Do wyboru mamy listwy aluminiowe lub z tworzywa sztucznego (PCV) wraz z siatką z włókna szklanego, przymocowaną do jednej z krawędzi. Podczas montażu siatka zatapiana jest w warstwie klejowej. Wybierając listwę aluminiową musimy dostosować jej szerokość do grubości wybranej warstwy termoizolacji (styropianu lub wełny).

Listwy startowe to produkt ceniony przez wykonawców za łatwość pracy z systemem dociepleniowym. Właściciele budynków uznają konieczność ich zastosowania dla bezpieczeństwa i ochrony warstwy termoizolacyjnej. Jeśli zależy nam na trwałym i wytrzymałym ociepleniu domu, to profil cokołowy będzie idealną bazą, od której powinniśmy zacząć jego montaż. Zapewniamy sobie wtedy spokój na długie lata.

Szukasz listwy startowej do swojej inwestycji? Zapoznaj się z naszą ofertą profili aluminiowych i listew PCV.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Strefa wiedzy

Aktualności

Chętnie nawiążemy współpracę z otwartymi, kreatywnymi i zmotywowanymi osobami. Jesteśmy przekonani, że każdy, bez względu na wykształcenie, czy doświadczenie, może odnaleźć się w zróżnicowanej i dynamicznej branży budowlanej. Przeczytaj o tym, jak pracujemy i jakie są nasze główne zasady w codziennej pracy i sprawdź, czy szukamy właśnie Ciebie! 

PROFIGIPS Sp. z o.o.
ul. Mościckiego 15
97-220 Rzeczyca

BIURO:
tel./fax +48 44 7106 517
biuro@profigips.com

DZIAŁ HANDLOWY:
Manager ds. sprzedaży krajowej
Jarosław Majchrzak
tel. +48 664 431 104
jarek@profigips.com

EKSPORT:
Manager ds. sprzedaży eksportowej
Piotr Burchart
tel. +48 662 032 857
piotr@profigips.com

PROFIGIPS.RO S.R.L.
(Oddział Rumunia)
Str. Aleea Costanza nr.25, Halal L2
Dragomiresti Deal, Ilfov – 077096
tel./fax +40 21 311 77 09
laura@profigips.com

SOOO PROFIGIPSBEL
(Oddział Białoruś)
Al. Partizansky, 174/14 nr. 305
Mińsk
tel: +375 29 3777552
tel/fax: +375 17 3449701
andrei@profigips.com

Wszystkie prawa zastrzeżone dla profigips.com 2023

Projekt i wykonanie manoart X spectar.pl

Strona wykorzystuje ciasteczka. Ta strona internetowa korzysta z plików cookies w celu poprawnego funkcjonowania. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.