Podczas montażu okien łatwo zapomnieć o prostych, ale niezwykle istotnych czynnościach. Jedną z nich jest stosowanie listew przyokiennych. Choć obecnie staje się to niemal standardem, to nie wszyscy wykonawcy są przekonani co do słuszności ich użycia. Pamiętając jednak, że stolarka okienna odgrywa kluczową rolę w naszych domach, wpływając zarówno na komfort termiczny, jak i estetykę wnętrza, warto przyjrzeć się roli profili przyokiennych. To one oddziałują na prawidłowe funkcjonowanie okien, ale pełnią też ważną funkcję estetyczną i ozdobną. W artykule przybliżamy funkcje listew przyokiennych, opisujemy dlaczego są tak ważne i podpowiadamy, jak wybrać te najlepsze.
Listwy przyokienne – czym są i do czego służą?
Listwy i profile przyokienne oraz okapowe to elementy montowane wokół ram okiennych. Można ich używać zarówno od zewnętrznej, jak i od wewnętrznej strony. Takie podwójne zastosowanie dodatkowo wzmacnia ich funkcje. Głównym zadaniem profili jest funkcjonalne wykończenie otworu okiennego, ale również zachowanie estetycznego i eleganckiego wyglądu okna. Listwy montowane są bowiem głównie na obrzeżach okna, ukrywając połączenia między oknem a ścianą. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, np. aluminium, stali, czy PCV. Prawidłowy montaż profili ma szczególne znaczenie dla ich właściwego funkcjonowania i decyduje o skutecznym spełnianiu ich wszystkich funkcji.
Jakie są funkcje listew przyokiennych?
Do najważniejszych zadań profili przyokiennych należą:
- Estetyczne wykończenie – listwy są elementem, który dodaje elegancji całej ramie okiennej. By efekt ten był jeszcze bardziej subtelny, dostępnych jest obecnie wiele różnorodnych kolorów. Można je dopasować do odcieni ościeżnic okiennych. Obok standardowych, białych listew występują jeszcze takie kolory, jak np. brązowy, grafitowy, czy złoty dąb.
- Ochrona przed wilgocią – specjalna, wyprofilowana konstrukcja listew pomaga zabezpieczyć okno przed działaniem wilgoci i przed podciekaniem wody opadowej. Jest to szczególnie istotne dla utrzymania jak najdłuższej trwałości stolarki okiennej zwłaszcza w tak trudnych warunkach atmosferycznych, jakie panują w naszym kraju.
- Izolacja termiczna – dobrze dopasowane i zamontowane profile zapobiegają utracie ciepła z wnętrza i chronią przed przenikaniem zimnego powietrza z zewnątrz.
- Ochrona przed pęknięciami na tynku – przytwierdzone listwy tworzą dylatacje między ramą okienną a murem. Umożliwia to swobodny ruch okna w tynku, a tym samym minimalizuje ryzyko powstawania na nim pęknięć.
- Ukrywanie nierówności – właściwie zamontowane listwy przyokienne pozwalają na subtelne ukrycie ewentualnych niedoskonałości w obrębie okna, takich jak nierówne krawędzie, czy różnice w poziomie ścian.
Jak wybrać najlepsze listwy przyokienne?
Decydując się na montaż profili okiennych warto postawić przede wszystkim na jak najwyższą jakość produktu. Koszt sprawdzonych i profesjonalnie wykonanych listew może być wyższy, ale z pewnością już wkrótce się on zwróci, chociażby w braku konieczności naprawy popękanego tynku, czy malowania zacieków na elewacji. Z pewnością należy też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest produkt. Do najpopularniejszych należy na pewno PCV, ale równie mocno ceni się np. aluminium. Warto dopasować rodzaj listwy do naszych potrzeb, ale też do konstrukcji stolarki okiennej. Do wyboru mamy między innymi listwy przyokienne z uszczelką (która zabezpiecza ramy okien oraz piankę przed zabrudzeniem w czasie robót tynkarskich), czy listwy przyokienne z siatką (która połączona jest z profilem ultradźwiękowo i umożliwia łatwiejsze oraz niezwykle trwałe połączenie z tynkiem i klejem montażowym). Na koniec wystarczy dopasować kolor do barwy ramy okiennej lub do koloru ścian, wybrać odpowiednią długość i szerokość listwy i zadbać o to, by ich montażem zajęli się wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy. Wtedy jeszcze bardziej zwiększamy prawdopodobieństwo długiego i bezproblemowego użytkowania całego systemu okiennego.
Listwy przyokienne to nie tylko element dekoracyjny, ale przede wszystkim funkcjonalny, wpływający na trwałość i wydajność okien. Przy odpowiednim doborze materiału z jakiego są wykonane, koloru, oraz prawidłowego montażu efektem ich działania oraz pięknym wyglądem będziemy cieszyć się przez wiele kolejnych lat.