logo Profigips

Dlaczego należy stosować profil cokołowy z siatką i okapnikiem?

Używanie profili cokołowych jeszcze do niedawna nie było standardem w budownictwie. Obecnie jednak coraz więcej wykonawców sięga po to rozwiązanie, przekonując się, że rzeczywiście listwa startowa jest potrzebna i ułatwia dalszą pracę. Wyróżniamy dwa rodzaje tego produktu: profile cokołowe aluminiowe i z PCV z siatką i okapnikiem. W dalszej części artykułu przyjrzymy się dokładniej temu drugiemu rodzajowi listwy i opiszemy jej wygląd, funkcje oraz wyjaśnimy dlaczego każdy z jej elementów jest niezbędny i czemu służy.

Co to jest profil cokołowy z siatką i okapnikiem?

Profil cokołowy (inaczej: listwa startowa) to produkt z aluminium lub PCV. Jego szerokość jest przystosowana do grubości płyty styropianowej lub wełny mineralnej. W procesie docieplania budynków układa się je jako pierwszą, dolną warstwę pod styropian lub wełnę mineralną, co jest doskonałą osłoną dla materiałów termoizolacyjnych. Listwa jest odpowiednio wyprofilowana, aby można było łatwo przytwierdzić ją do wcześniej wypoziomowanej, oczyszczonej i suchej ściany fundamentowej. Bezpośrednio na profilu układa się warstwę ocieplenia.

Listwy startowe występują w dwóch rodzajach – aluminiowe i z PCV. Te drugie posiadają przytwierdzoną (za pomocą zgrzewania ultradźwiękowego) siatkę z włókna szklanego oraz okapnik. Elementy te mają ważne funkcje, które decydują o sposobie użytkowania i o funkcjach profilu. 

Do czego służy szklana siatka i okapnik w listwie startowej?

Listwa z okapnikiem to często wybierany przez fachowców produkt. Jest przez nich ceniony głównie ze względu na funkcje, jakie pełni.

Okapnik służy do odprowadzania wody opadowej, płynącej po elewacji. Miejsce montażu takich listew ma duże znaczenie, bo stosuje się je właśnie tam, gdzie odprowadzenie wody z powierzchni elewacji ma kluczowe znaczenie, tzn. pod balkonem, tarasem, czy w okolicy okien. Niezbieranie się tu wilgoci daje gwarancję utrzymania tych stref w suchości.

Siatka z włókna szklanego ułatwia montaż listwy i dodatkowo wzmacnia jej mocowanie. Siatkę zatapia się w kleju, który należy rozprowadzić na powierzchni warstwy dociepleniowej. Czynność ta jest stosunkowo prosta do wykonania, ponieważ wykonuje się ją jednocześnie z wtapianiem tzw. siatki systemowej (podtynkowej, która podtrzymuje płyty styropianowe lub wełnę mineralną). Po wyschnięciu kleju rozpoczynamy proces tynkowania. Tynk wypełnia okapnik, dzięki czemu listwa staje się zupełnie niewidoczna, ale nadal pełni swe ważne funkcje.

Czy należy stosować profil cokołowy?

Warto zastosować profil cokołowy – jego użycie i montaż są stosunkowo proste, zwłaszcza w odniesieniu do zalet, jakie daje nam ten produkt. Listwa startowa stanowi ważne wzmocnienie dolnej warstwy ociepleniowej – siatka z włókna szklanego dodatkowo je potęguje. Profil zapewnia również estetyczne wykończenie dolnej krawędzi elewacji. Okapnik z kolei skutecznie chroni przed podciekaniem wody. Mimo, iż nie ma wymogu montowania profili cokołowych podczas ocieplania zewnętrznego budynków, to warto sięgnąć po ten produkt i skorzystać z wielu atutów, jakimi się charakteryzuje.

Szukasz profili cokołowych z siatką i okapnikiem najlepszej jakości? Zapoznaj się z naszą ofertą!

Strefa wiedzy

Aktualności

Chętnie nawiążemy współpracę z otwartymi, kreatywnymi i zmotywowanymi osobami. Jesteśmy przekonani, że każdy, bez względu na wykształcenie, czy doświadczenie, może odnaleźć się w zróżnicowanej i dynamicznej branży budowlanej. Przeczytaj o tym, jak pracujemy i jakie są nasze główne zasady w codziennej pracy i sprawdź, czy szukamy właśnie Ciebie! 

PROFIGIPS Sp. z o.o.
ul. Mościckiego 15
97-220 Rzeczyca

BIURO:
tel./fax +48 44 7106 517
biuro@profigips.com

DZIAŁ HANDLOWY:
Manager ds. sprzedaży krajowej
Jarosław Majchrzak
tel. +48 664 431 104
jarek@profigips.com

EKSPORT:
Manager ds. sprzedaży eksportowej
Piotr Burchart
tel. +48 662 032 857
piotr@profigips.com

PROFIGIPS.RO S.R.L.
(Oddział Rumunia)
Str. Aleea Costanza nr.25, Halal L2
Dragomiresti Deal, Ilfov – 077096
tel./fax +40 21 311 77 09
laura@profigips.com

SOOO PROFIGIPSBEL
(Oddział Białoruś)
Al. Partizansky, 174/14 nr. 305
Mińsk
tel: +375 29 3777552
tel/fax: +375 17 3449701
andrei@profigips.com

Wszystkie prawa zastrzeżone dla profigips.com 2023

Projekt i wykonanie manoart X spectar.pl

Strona wykorzystuje ciasteczka. Ta strona internetowa korzysta z plików cookies w celu poprawnego funkcjonowania. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.